Projektowanie ubezpieczone

Projektowanie ubezpieczone (inaczej defensywne, obronne) jest koncepcją zaprezentowaną przez Mattew Lindermana i Jasona Frieda z (tak, znowu) 37signals – twórców m.in. znanego Basecampa. Ich książka Defensive Design for the Web z 2004 roku w Polsce ukazała się pod tytułem Przyjazne witryny WWW.

Nietrudno się domyślić, że miało to miejsce w czasach, gdy tytuły książek obracających się w tematyce usability/UI/UX tłumaczono niezbyt dokładnie ;)

Ideę projektowania ubezpieczonego można opisać w prosty sposób:

  • Możemy z góry przewidzieć możliwe problemy użytkowników. Wiemy, że pewne rozwiązania się nie sprawdzają. Znamy typowe błędy. Wiemy też, że są momenty interakcji w których użytkownicy mogą mieć problemy (wypełnienie formularza, wyszukiwanie, brak strony). Jest to wiedza czasami ogólnie dostępna, a kiedy indziej wynikająca z własnych doświadczeń.
  • Możemy więc z góry wyeliminować wszystkie znane nam problematyczne sytuacje, a krytyczne elementy zbudować w taki sposób, aby minimalizować zagubienie użytkownika.
  • Autorzy porównują ideę do defensywnego prowadzenia samochodu przewidywania potencjalnych zagrożeń i przygotowywania się do nich zawczasu.
  • W książce opisują przykłady projektowania defensywnego dotyczące między innymi tworzenia komunikatów, stron błędu, budowy formularzy, walidacji danych, optymalizacji wyników wyszukiwania.

Inne możliwe rozumienie projektowania defensywnego (rozszerzając ideę autorów) to przewidywanie podczas projektowania możliwych zagrożeń, eliminowanie ich i wybieranie bezpiecznych rozwiązań.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiana metodyki liczenia wizyt w Google Analytics

W Google Analytics zmienił się sposób rozumienia wizyty. Dla mnie jest to zmiana równie poważna, jak niedawne uruchomienie nowej wersji...

Zamknij