Zmiana metodyki liczenia wizyt w Google Analytics

W Google Analytics zmienił się sposób rozumienia wizyty. Dla mnie jest to zmiana równie poważna, jak niedawne uruchomienie nowej wersji tego systemu statystyk lub nadchodząca analiza wielokanałowa.

O zmianie pisali już na blogach Conversion i ITtechnology.

Zmianę można streścić krótko: obecnie ponowne wejście użytkownika do serwisu z innego źródła, nawet jeśli nie minęło 30 minut, będzie liczone jako nowa wizyta.

Konsekwencją może być zmiana w danych raportowanych przez GA (dużo zależy od charakterystyki ruchu w serwisie): wzrost liczby wizyt, wejść, wzrost współczynnika odrzuceń (bounce rate), spadek liczby stron wyświetlanych na wizytę. A patrząc szerzej: zmiany mogą wpłynąć na wszystkie dane mające związek z wizytami.

Nowe dane są dokładniejsze. Nie da się ukryć, że użytkownik wychodzący z serwisu od razu po wejściu z wyników wyszukiwania powinien być liczony, jako odrzucenie. I to nawet, jeśli za kilka minut powróci do serwisu z innego źródła. Obraz ruchu jest więc dokładniejszy.

Ważne, aby zrozumieć, że spowodowany tym wzrost miar postrzeganych jako negatywne nie jest minusem. To ciągle ten sam ruch – nic się w nim nie zmieniło. Wyższy bounce rate nie jest w tym przypadku zmianą negatywną – bo zmianie uległa jedynie metodyka Google Analytics, a zachowanie użytkowników nie zmieniło się z tej przyczyny. Obraz sytuacji jest po prostu dokładniejszy.

Minusem jest trudność w przejściu ze starego sposobu analizowania danych na nowy. Szczególnie w przypadku wyznaczonych celów, prowadzonych prac optymalizacyjnych, etc. Jedną z opcji jest określenie współczynników pokazujących relację między poprzednimi danymi, a nowymi danymi.

Aby jeszcze bardziej utrudnić nam życie ;) tuż po aktualizacji w GA był obecny błąd sprawiający, że w przypadku niektórych serwisów sesja GA resetowana była zbyt często. Dlatego nie powinny dziwić nieracjonalne skoki danych tuż po wprowadzeniu zmiany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Axure RP
Zmiana CSS w prototypach Axure

Sprawdź metodę modyfikacji CSS w prototypie Axure.

Zamknij